מבזקי חדשות
GMT+2 23:53

פארק קרסו למדע

הבניין הטורקי בפארק קרסו למדע

הבניין הטורקי בפארק קרסו למדע

 

פארק קרסו למדע בבאר שבע פותח שער לעולם המרתק של מדע וטכנולוגיה בפני ילדים ומבוגרים כאחד. הוא מאפשר להם לחוות את תהליך החקר המדעי, מרגע הגילוי עד יישומיו השונים, ולגלות תוך משחק והתנסות את העקרונות המדעיים שבבסיס תופעות אותן אנו מקבלים כמובנות מאליהן

מדע במשחק אינטראקטיבי בפארק קרסו בבאר שבע

 

 

הבילוי בפארק קרסו למדע בבאר שבע, מתאים לכל המשפחה. הוא מציע, בין השאר, תערוכות מדעיות אינטראקטיביות, גן משחקים מדעי-טכנולוגי, בריכה מדעית ומתחם מיוחד לגיל הרך. הפארק פתוח גם בשבת ובחנוכה יתקיים בו ההפנינג המדעי " אור ומדע ".

 

רבקה יניב

 

המחפשים פעילות פנאי חווייתית שמשולבת בערכים תרבותיים וחינוכיים ימצאו עניין בביקור בפארק קרסו למדע בב"ש. הביקור הוא בתשלום.

הפארק הוקם בהשקעה של 160 מיליון שקל ע"י קרן רש"י, עיריית ב"ש ומשרד החינוך,בשיתוף עם מפעל הפיס ומשפחת קרסו.

הפארק נפתח לפני מספר חודשים בלב העיר העתיקה בבאר שבע. שטחו בגודל של 17 דונם והמקום מציע פגישה חווייתית ובלתי אמצעית עם המדע.

 

מניסיונה של כותבת שורות אלה   ניתן לבלות שם יום שלם מגוון ומרתק.

זהו פרויקט לאומי המציג את הדרך המדעית וההצלחה של מדעני ישראל וחוקריה בתחומי מדע וטכנולוגיה. הלמידה החווייתית בפארק היא באמצעות משחק ופעילות מגוונת של ניסוי, תהייה וגילוי. הביקור במקום, מעורר עניין, מצית את הדמיון, מלהיב, מרגש, מסקרן ומאתגר. בביקור נוצרת אינטראקטיביות בין המבקרים למוצגים כאשר המבקר הופך מצופה פאסיבי לחלק פעיל ובלתי נפרד מהמתרחש סביבו. המוצגים מתוכננים ומעוצבים כ-"משחק " מעורר מחשבה. כהשלמה לחוויה ולהעצמתה, משתתפים המבקרים גם בביצוע ניסויי מעבדה אמיתיים המהווים חוויה נוספת.

 

לפארק מראה ארכיטקטוני מיוחד, שכן המבנים שבו מחברים בין עבר לעתיד. התערוכות מוצגות במבנים מהתקופה המנדטורית והעותומנית הניצבים זה לצד זה ובמבנה תת קרקעי חדש.

בפארק מוצגות שלוש עשרה תערוכות המנגישות נושאים מדעיים פשוטים ומורכבים דרך זוויות ייחודיות שונות. כל הנושאים רלוונטיים לתופעות הנוגעות לחיי היומיום.

התערוכה " גרעין המדע ", שהוקמה בשיתוף עם הקריה למחקר גרעיני והוועדה לאנרגיה אטומית, מסירה את המסתורין ומפיגה את החששות בנושא הגרעין והקרינה. זאת, תוך שהיא מאפשרת הצצה מקרוב לכור הגרעיני, חושפת את סודות הגרעין ואת שימושיה השונים של האנרגיה האטומית למטרות חיוביות וחיוניות, כמו רפואה, תעשייה והפקת אנרגיה. ההתנסות בשימוש בגרעין היא בין השאר בצילום לבכם ועיניכם.

בתערוכה "אור וחוש הראייה" תגלו מדוע יש לנו שתי עיניים, מה באמת אנו רואים ואיך העין שלנו מבצעת זאת. תערוכת התקשורת פורשת בפנינו, בין השאר, את התפתחות אמצעי התקשורת, השפעת ערוצי התקשורת השונים על חיינו ואופני שידור וקליטת מידע. על צופן החיים-המטען הגנטי, תוכלו ללמוד בתערוכה שמציגה, בין השאר, את השפעת הביולוגיה המולקולרית והגנטיקה על חיינו וזאת בהתייחסות לתורשה, הנדסה גנטית ורפואה.

בתערוכה "קול וחוש השמיעה" תגלו כיצד ניתן באמצעות הקול וחוש השמיעה לאתר כיוונים, להעריך מרחקים, ליהנות מצלילים ולתקשר עם הסביבה. התערוכה "מכניקה ומנגנונים" מעבירה באופן מוחשי שימושים יומיומיים שונים הנסתרים מעינינו ונמצאים ברכיבים, מנגנונים ומכונות.

בתערוכה "אנרגיה" תגלו כיצד זו באה לידי ביטוי במגוון דרכים בהן פועל גופנו ומופעלים מכשירים.

התערוכה "עולמו של צ'יפ" מוקדשת לשבב שנמצא בכל מכשיר אלקטרוני וחשמלי. כאן יוצאים המבקרים למסע מרתק בעולמו המיוחד של הצ'יפ ולומדים על חייו המופלאים בעולם הטכנולוגי.

"הגנת הצומח" היא תערוכה ייחודית ומסקרנת שהוקמה בשיתוף חברת מכתשים-אגן שמייצרת חומרי הדברה. התערוכה ממחישה כיצד מדע וטכנולוגיה שימושיים, משתלבים כדי לפתור את יצירת המזון. ב"מדעים מהעולם" – תפגשו בתערוכת שטרות כסף מרחבי העולם.

התערוכה עומדת על חשיבותם והשפעתם העצומה של המדענים בשילוב הערך האומנותי של השטרות עליהם הם מופיעים.

בתערוכה "שדרת הנובל" תפגשו את כל מקבלי פרס נובל היהודים והישראלים. כאן תוכלו אפילו לראות את עצמכם במראה מיוחדת כמדענים לעתיד.

אזור ההיי-טק הוא מתחם מיוחד המיועד לפעוטות וילדים בגיל הרך ועשיר בגירויים תחושתיים, תנועתיים ומשחקיים בנושאים מדעיים טכנולוגיים.

תערוכה שמשלבת מדע ואמנות היא "קסם הקוסמוס" העוסקת במבנה היקום דרך עבודותיהם של אמנים ישראלים. במבנה הטורקי מוצגת תערוכה העוסקת בהיסטוריה של המבנה שנבנה ב-1906 ושימש כבי"ס לילדי הבדואים. עם הקמת המדינה שימש המבנה את קצין העיר ובמהלך 20 השנים האחרונות היה נטוש עד ששוקם ע"י המועצה לשימור אתרים.

" הגן המדעי" הוא תערוכה ייחודית המוצגת תחת כיפת השמיים. התערוכה

כוללת מיצגי ענק פיסוליים ומשחקים שמאפשרים למבקרים לבחון נושאים מדעיים וטכנולוגיים, תוך שהם משחקים במיצגים השונים ולוקחים חלק פעיל בהתנסות חווייתית ומהנה. על המיצגים נמנית בין היתר בריכה מדעית. סילוני מים דינמיים הנישאים לגובה של 3.5 מטרים מהווים אלמנט פיסולי דינמי וכל מבקר יכול לשנות את גובהם כרצונו.

נוסף לתערוכות יש בפארק גם חנות משחקי מדע, בית קפה ואודיטוריום בו מוקרנים סרטים מדעיים תלת ממדיים.

הפארק והתערוכות נגישים לבעלי מוגבלויות והוא פתוח בכל ימות השבוע כולל שבת, למעט ימי שישי.

בחנוכה, בתאריכים 4-5 לדצמבר בין השעות 9:00-17:00 יתקיים בפארק

הפנינג משפחתי "אור ומדע לכל המשפחה". בנוסף לתערוכות הקבע יתקיימו,

בין היתר, מעבדת אור וראייה, סדנאות לנרות אכילים, סדנאות לחנוכיות וסביבונים בהקשר מדעי. שחקנים יגלמו דמויות מדענים ויציגו את המצאותיהם.

 

פרטים נוספים באתר

www.sci-park.co.il

 

 

רבקה יניב היא כלת פרס זיו לעיתונות ובעבר עיתונאית ב"מעריב" ובקבוצת "הארץ".

הפעילויות בפארק נועדו במיוחד לילדים, המגיעים אליו כחלק מתכנית הלימודים במדעים ובמסגרת חוגי העשרה מחוץ לשעות בית הספר. הפארק מעודד אותם לנסות ולגלות, כשהוא מלהיב ומצית את דמיונם כך שהמדע יהפוך לחלק משאיפותיהם ותכניותיהם לעתיד.

בתערוכות האינטראקטיביות מוצג מגוון של נושאים מדעיים דרך זוויות ייחודיות הממחישות את הקשר שלהם לחיי היומיום שלנו: אור וראייה, קול ושמע, צופן החיים (ביולוגיה מולקולרית וגנטיקה),

גרעין המדע (אנרגיה גרעינית ושימושיה), עולמו של צ’יפ (מיקרו-אלקטרוניקה), ועוד. לכל אחת מן התערוכות הקשורות לתכנית הלימודים צמודה מעבדה ייעודית לניסויים מודרכים והדגמות המעמיקים את הבנת התלמידים בנושא התערוכה.

הפארק נפתח ביולי 2013 בקמפוס הכולל את בית יציב הסמוך ונושא את שמו של מייסד קרן רש"י גוסטב לוואן. קמפוס זה מוקדש כולו לקידום מצוינות בחינוך המדעי-טכנולוגי באמצעות יוזמות חדשניות ופעילויות לתלמידי בתי הספר ולציבור הרחב