מבזקי חדשות
GMT+2 23:54

נחשף פסיפס עתיק בשדות קיבוץ בית קמה

רשות העתיקות וחברת חוצה ישראל מזמינות את הציבור הרחב לבקר באסרו חג ב-16.5 בחפירה ארכיאולוגית בשדות קיבוץ בית קמה.בחפירה נחשף לאחרונה פסיפס צבעוני מרהיב בן כ-1500 שנה.

 

פסיפס עתיק בשדות בית קמה בדרום

 

רבקה יניב

 בשבועות האחרונים נחשף בשדות קיבוץ בית קמה פסיפס צבעוני מרהיב שמתוארך למאות הרביעית עד השישית לפני הספירה.הפסיפס התגלה

במסגרת חפירה ארכיאולוגית שעורכת רשות העתיקות לפני סלילת מחלף בקטע שבין מאחז לצומת דבירה,ע"י חברת כביש חוצה ישראל ובמימונה.

בחפירה שמנוהלת ע"י ד"ר רינה אבנר מרשות העתיקות נתגלו שרידי ישוב המשתרע על פני שטח של למעלה משישה דונם.

המבנה המרכזי באתר,שנראה כי שימש מבנה ציבור,רוצף בפסיפס.הפסיפס המרהיב,שהשתמר במצב טוב,עוטר בדגמים גיאומטריים ובפינותיו אמפורות

(אגרטלים ששמרו בהם מיני תבואה,יין ובשמים),צמד טווסים וזוג יונים המנקרים ענבים משריג גפן.מוטיבים אלה הינם שכיחים ומוכרים מתקופה זו,אך ייחודיותו של הפסיפס במספר רב של מוטיבים המשולבים בשטיח אחד.בקדמת המבנה התגלו מתקני מים שטרם הוברר שימושם.

נראה שבמקום,אשר יושב על אם הדרך העתיקה שהובילה מהצפון לכיוון ב"ש, שכנה אחוזה גדולה,או מנזר,שהיו בה כנסיה,בור מים גדול ומתקנים נוספים.

סביר שהאתר נפרש על פני שטח גדול יותר מזה שנחפר.הארכיאולוגים מעריכים שמתחת לפני השטח קיימים גם מתקנים תעשייתיים כמו גתות ששימשו את המתגוררים באחוזה ואת המבקרים בה.סביר להניח שהאחוזה שמשה תחנת דרכים לתיירים בדרכם דרומה.

נחשפה רצפת פסיפס ליד בית קמה

נחשפה רצפת פסיפס ליד בית קמה

בתקופה הביזנטית שכנו באזור זה יישובים יהודיים ונוצריים זה לצד זה.כך למשל רימון בית כנסת ויישוב יהודי,ליד אבו לוף וגבעות בר שהיו ישובים נוצריים שבהם נחשפו כנסיות ומנזרים.

החפירה תיפתח לציבור הרחב ללא תשלום בין השעות 9:00-12:00.סיורים יצאו בכל שעה עגולה,הסיור האחרון יצא בשעה 12:00.עוברים את הכניסה לקיבוץ בית קמה מצד שמאל ויורדים למעבר מתחת לכביש 40.החפירה נמצאת בהמשך דרך העפר מצד שמאל.